Blog > Komentarze do wpisu

Dlaczego warto być weganinem

Jest mnóstwo mitów i nieporozumień na temat weganizmu, a więc należy oddzielić fakty od fikcji i poznać rzeczywiste powody, dla których warto być weganinem. Wypunktuję kilka z nich.

Każde ograniczenie spożywania produktów zwierzęcych sprzyja naszemu zdrowiu

Weganie i ci, którzy starają się ograniczyć spożywanie zwierzęcych produktów (jedzą ich mniej w ciągu dnia lub w ciągu tygodnia) rzadziej cierpią na otyłość i ważą od 5 do 20 procent mniej niż mięsożercy.

Dieta wegańska powoduje obniżenie BMI (wskaźnik masy ciała), zmniejsza ryzyko cukrzycy typu 2 i chorób układu krążenia. Ponadto zwiększone spożycie owoców i warzyw zmniejsza prawdopodobieństwo niektórych nowotworów, zwłaszcza nowotworu okrężnicy.

Rośliny dadzą nam wystarczającą ilość białka

Zgodnie z tradycyjnymi normami dietetycznymi, kobieta ważąca 60 kilogramów powinna dostarczać swojemu organizmowi 50 gramów białka dziennie. Weganin może tę normę wypełnić, jeśli zje porcję gotowanego szpinaku (5 gramów), soczewicy (18 gramów) i tempehu (40 gramów – tempeh to produkt z soji poddanej procesowi fermentacji).

A tak naprawdę, badania na szeroką skalę, takie jak „The China Study” wykazały, że zbyt wiele białka, zwłaszcza zwierzęcego, szkodzi naszemu zdrowiu. Badania dowodzą również, że nadmiar białka w naszym organizmie może obciążać nerki i odkładać się w postaci tkanki tłuszczowej.

Soczewica

Wegańskie potrawy mogą być tanie, pożywne i smaczne

W tytule mojego blogu mówię o weganizmie minimalistycznym.  Nie przypadkiem, bo dieta wegańska może być bardzo oszczędna. Wielu wegan opiera swoją dietą na zbożach, fasoli i innych roślinach strączkowych, orzechach i rozmaitych nasionach, które są powszechnie dostępne i niedrogie. W sezonie warzywa i owoce są niewielkim obciążeniem dla naszego portfela. Można z nich przyrządzać smaczne i w pełni wartościowe posiłki, tańsze niż fastfoodowe pizze i cheesburgery.

W następnej notce podam kolejne argumenty na rzecz weganizmu.

czwartek, 20 marca 2014, free.mind
Ciekawe Blogi
Fajne Blogi
Wyspiarski ranking stron