RSS
czwartek, 20 marca 2014

Jest mnóstwo mitów i nieporozumień na temat weganizmu, a więc należy oddzielić fakty od fikcji i poznać rzeczywiste powody, dla których warto być weganinem. Wypunktuję kilka z nich.

Każde ograniczenie spożywania produktów zwierzęcych sprzyja naszemu zdrowiu

Weganie i ci, którzy starają się ograniczyć spożywanie zwierzęcych produktów (jedzą ich mniej w ciągu dnia lub w ciągu tygodnia) rzadziej cierpią na otyłość i ważą od 5 do 20 procent mniej niż mięsożercy.

Dieta wegańska powoduje obniżenie BMI (wskaźnik masy ciała), zmniejsza ryzyko cukrzycy typu 2 i chorób układu krążenia. Ponadto zwiększone spożycie owoców i warzyw zmniejsza prawdopodobieństwo niektórych nowotworów, zwłaszcza nowotworu okrężnicy.

Rośliny dadzą nam wystarczającą ilość białka

Zgodnie z tradycyjnymi normami dietetycznymi, kobieta ważąca 60 kilogramów powinna dostarczać swojemu organizmowi 50 gramów białka dziennie. Weganin może tę normę wypełnić, jeśli zje porcję gotowanego szpinaku (5 gramów), soczewicy (18 gramów) i tempehu (40 gramów – tempeh to produkt z soji poddanej procesowi fermentacji).

A tak naprawdę, badania na szeroką skalę, takie jak „The China Study” wykazały, że zbyt wiele białka, zwłaszcza zwierzęcego, szkodzi naszemu zdrowiu. Badania dowodzą również, że nadmiar białka w naszym organizmie może obciążać nerki i odkładać się w postaci tkanki tłuszczowej.

Soczewica

Wegańskie potrawy mogą być tanie, pożywne i smaczne

W tytule mojego blogu mówię o weganizmie minimalistycznym.  Nie przypadkiem, bo dieta wegańska może być bardzo oszczędna. Wielu wegan opiera swoją dietą na zbożach, fasoli i innych roślinach strączkowych, orzechach i rozmaitych nasionach, które są powszechnie dostępne i niedrogie. W sezonie warzywa i owoce są niewielkim obciążeniem dla naszego portfela. Można z nich przyrządzać smaczne i w pełni wartościowe posiłki, tańsze niż fastfoodowe pizze i cheesburgery.

W następnej notce podam kolejne argumenty na rzecz weganizmu.

11:20, free.mind
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 09 marca 2014

Blog ten zamierzam poświęcić minimalistycznej kuchni wegańskiej. To moje własne określenie sposobu odżywiania, któremu jestem wierny od kilkunastu lat. Jeśli ktoś do tej pory nie słyszał o weganizmie, to wyjaśniam, że jest to jedzenie wszystkiego z wyjątkiem mięsa i nabiału, czyli wszelkich produktów pochodzenia zwierzęcego.

Weganizm

Na tym blogu chciałbym spopularyzować weganizm, który w naszym kręgu kulturowym często jest traktowany nie jako dieta, lecz jako dość dziwny sposób życia – weganie są uznawani za ekscentryków, choć może nie tak niebezpiecznych jak np. ateiści czy homoseksualiści, ponieważ – jak to widzi większość – jeśli komuś szkodzą, to tylko sobie. Mnie jednak weganizm nie zaszkodził, przeciwnie, nie tylko jestem wyraźnie zdrowszy od przeciętnego mężczyzny w moim wieku (wykazują to badania), lecz wyglądam znacznie młodziej, niż sugerowałaby to moja metryka. To tyle tytułem wstępu, w następnych notkach przejdę do szczegółów. A na wszelkie pytania chętnie odpowiem już teraz.

20:21, free.mind
Link Dodaj komentarz »
Ciekawe Blogi
Fajne Blogi
Wyspiarski ranking stron